Dodany przez Andrzej Stanek | 2015-04-13

Kawa w ziarnach

Kawa od dawien dawna znana jest ze swoich właściwości.

Dla naszego organizmu wywołuje działania mające na celu pobudzenie, orzeźwienie jak również przyspieszenie przemiany materii, dzięki wysokiej zawartości kofeiny. Zawarte w kawie przeciwutleniacze neutralizują powstawanie wolnych rodników Jest uznawana również jako jedna z najpopularniejszych używek. Należy pamiętać, że nie jest wskazane spożywanie kawy w zbyt dużych ilościach, gdyż może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Na rynku dostępnych mamy wiele rodzajów kaw. Można kupić kawę mieloną lub rozpuszczalną, gotową do zaparzenia, jak również sprzedawcy oferują nam kawę w ziarnach, którą należy zmielić samodzielnie. Warto zatrzymać się tutaj i wspomnieć nieco więcej o kawie ziarnistej.

Smak kawy w dużym stopniu zależy od gatunku uprawianej kawy, jej pochodzenia, jak i stopnia palenia oraz mielenia ziaren. Ziarna powinny mieć średnio ciemny kolor. Możemy wybierać spośród dwóch głównych gatunków, tj. Arabica lub Robusta. Ta pierwsza uznawana jest za bardziej szlachetną, choć i jedna i druga znajdują swoich zwolenników na całym świecie.
Prawidłowo przechowywana i zaparzana kawa ziarnista ma wiele zalet. Po pierwsze - wiemy co pijemy, widzimy jakość ziarna, które mielimy. Po drugie - należy mielić ilość ziaren przeznaczoną do natychmiastowego zaparzenia, dzięki temu kawa szybko nie zwietrzeje oraz na dłużej zachowa wspaniały smak i aromat. Po trzecie - należy unikać kupowania kawy na wagę, a raczej kupować ją szczelnie zapakowaną, wtedy zachowa nam świeżość na dłużej.

Kawa ziarnista nadaje się do tradycyjnego parzenia jak i używania jej w ekspresach do kawy. Wybór rodzaju kawy w ziarnach zależy tylko od indywidualnych preferencji.

Okiem reportera

gastronomia
jedzenie
żywienie