Dodany przez Błażej Zuchwały | 2015-04-28

Ekożywność

Żywność eko to jedzenie wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi sposobu ich wytwarzania i przerabiania.

Produkty eko posiadają specjalistyczne symbole (certyfikaty) świadczące o ich jakości, przestrzeganiu zasad i tradycji w procesie produkcji czy hodowli.

Dokonują zakupów żywności posiadającej odpowiednie certyfikaty, mamy pewność, że powstała ona w sposób naturalny bez udziału środków ochrony roślin, sztucznych nawozów i ni e jest genetycznie modyfikowana. Kupując takie produkty możemy czuć się bezpiecznie, gdyż nie zaszkodzą one naszemu zdrowiu. Mamy jeszcze dodatkowo pewność, że nie dostarczymy naszemu organizmowi szkodliwych składników.

Eko żywność to także prawdziwy smak, bez ulepszaczy, sztucznych barwników i aromatów, to jedzenie, jakie pamięta wielu z nas z czasów naszego dzieciństwa. Chleb pieczony na zakwasie, ogórki, kapusta kiszone zgodnie ze starą recepturą, a wędliny wędzone w wędzarniach opalanych naturalnym drzewem.

Ceny produktów ekologicznych różnią się od cen towarów znajdujących się na półkach sklepowych. Wyprodukowanie zdrowej żywności jest droższe, stąd i cena tych artykułów są nieco wyższe. Lecz mając na uwadze nasze zdrowie to lepiej wydać więcej na zdrowe produkty niż kupić tańsze naszpikowane chemią, a potem dopłacić do nich u lekarza. Wszyscy wiemy jak drogie są teraz leki. Rachunek jest prosty, droższe produkty ekologiczne pozwalają zaoszczędzić na lekach.

Okiem reportera

restauracja
gastronomia
jedzenie